Biały Dom rozważa stanowisko Indry Nooyi na szefa Banku Światowego

17 lutego 2021
Category: Jeśli Chodzi

WASZYNGTON – Biały Dom rozważa Indrę K. Nooyi, byłego dyrektora generalnego PepsiCo, na stanowisko prezesa Banku Światowego, według kilku osób znających ten proces.

Pani Nooyi, która w sierpniu zeszłego roku ustąpiła ze stanowiska w PepsiCo po tym, jak kierowała firmą przez 12 lat, została potraktowana jako sojusznik administracji przez Ivankę Trump, najstarszą córkę prezydenta, która bierze udział w wyborze kandydata.

Proces decyzyjny dotyczący najwyższego stanowiska w Banku Światowym jest płynny i znajduje się w początkowej fazie, a pierwsi faworyci i kandydaci często wypadają z radaru lub wycofują się z rozważań, zanim prezydent dokona ostatecznego wyboru. Pan Trump często sam decyduje, kogo wybrać.

Nie jest jasne, czy pani Nooyi przyjęłaby nominację, gdyby została wybrana przez administrację, ale pani Trump, która napisała na Twitterze, że postrzega panią Nooyi jako „mentorkę + inspirację, podała swoje nazwisko jako potencjalnego następcę. Pani Nooyi jadła obiad z prezydentem i innymi liderami biznesu w jego klubie golfowym w Bedminster w New Jersey. Skrytykowała objęcie roli doradczej w jego radzie biznesowej, która została rozwiązana po tym, jak wielu dyrektorów odeszło po komentarzach pana Trumpa, które obwiniały „wielu stron za przemoc białej supremacji w Charlottesville w stanie Wirginia w sierpniu 2017 r.

Negatywne komentarze pani Nooyi po wyborach w 2016 roku, podczas których publicznie nie poparła żadnego kandydata, są postrzegane jako potencjalna przeszkoda na drodze do jej nominacji. Powiedziała, że ​​zwycięstwo pana Trumpa wywołało wiele pytań wśród jej córek i pracowników.

„Wszyscy byli w żałobie – powiedziała Nooyi w wywiadzie dla Andrew Rossa Sorkina na konferencji DealBook w The New York Times w 2016 roku.

„Wszyscy nasi pracownicy płaczą. I pytanie, które zadają, zwłaszcza ci, którzy nie są biali: „Czy jesteśmy bezpieczni? Kobiety pytają: „Czy jesteśmy bezpieczni? Osoby LGBT pytają: „Czy jesteśmy bezpieczni? Nigdy nie myślałem, że będę musiał odpowiedzieć na te pytania .

Pani Nooyi próbowała później wyjaśnić swoje uwagi, a rzecznik PepsiCo powiedział magazynowi Fortune, że „Mrs. Nooyi źle powiedział. Miała na myśli reakcję grupy pracowników, z którymi rozmawiała, którzy obawiali się wyniku wyborów. Nigdy nie zamierzała sugerować, że wszyscy pracownicy czują to samo .

To, że te wcześniejsze komentarze mogą zmniejszyć jej szanse, przypomina, że ​​Trump nie ma dużego kręgu lojalistów, z którego mógłby wybierać na najwyższe stanowiska.

Rozważani są także inni kandydaci, w tym podsekretarz skarbu ds. Międzynarodowych David Malpass, którego lojalność wobec prezydenta jest głęboka: pełnił funkcję doradcy ekonomicznego w kampanii prezydenta Trumpa w 2016 roku. Innym nazwiskiem w miksie jest Ray Washburne, prezes Overseas Private Investment Corporation. Pan Washburne był również członkiem zespołu finansowego Trumpa w 2016 roku i był postrzegany jako pierwszy kandydat na stanowisko w rządzie.

Obecny prezes Banku Światowego, Jim Yong Kim, powiedział w tym miesiącu, że ustąpi w lutym, aby dołączyć do prywatnej firmy inwestycyjnej, co jest nieoczekiwanym odejściem, które następuje prawie trzy lata przed końcem jego kadencji. Pan Kim został po raz pierwszy mianowany przez administrację Obamy w 2012 roku, z rekomendacji Hillary Clinton, kiedy była sekretarzem stanu, i został ponownie wybrany przez prezydenta Baracka Obamę w 2016 roku na drugą pięcioletnią kadencję.

Proces wyboru następcy nadzoruje Steven Mnuchin, sekretarz skarbu; Mick Mulvaney, pełniący obowiązki szefa sztabu; oraz pani Trump, której rolę w tym procesie zapowiedział w poniedziałek Biały Dom.

Rola pani Trump w tym procesie spotkała się w poniedziałek z krytyką ze strony organów ds. Etyki, które stwierdziły, że zaangażowanie córki prezydenta w międzynarodowe sprawy gospodarcze może stanowić konflikt interesów, jeśli nie wyzbyła się ona całkowicie aktywów.

Ale rola pani Trump jest godna uwagi ze względu na jej wyjątkowy wpływ na ojca, jeśli chodzi o sprawy personalne. Grupa miała rozpocząć rozmowę kwalifikacyjną we wtorek, aby przedstawić Trumpowi rekomendacje dla kandydata.

Rzecznik Białego Domu nie odpowiedział na prośbę o komentarz na temat kandydatów.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy