Co to jest zaświadczenie o uldze podatkowej?

17 lutego 2021
Category: Twoje Konto

Podatek jest skomplikowaną, ale nieuniknioną częścią życia – nie ma na to dwóch sposobów – zwłaszcza jeśli chodzi o zrozumienie niezliczonych form, skomplikowanych stawek podatkowych i po prostu mylącej terminologii.

Jeśli chcesz złożyć zeznanie podatkowe lub chcesz ubiegać się o zwrot podatku, być może zauważyłeś, że termin„certyfikat kredytu podatkowegopojawia się raz po raz – ale co to jest zaświadczenie o zaliczeniu na poczet podatku i do czego służy?

Zanim przejdziemy do zaświadczeń o kredytach podatkowych, powinniśmy prawdopodobnie szybko przyjrzeć się ulgom podatkowym.

Nie martw się, zajmie to tylko chwilę!

Co to jest ulga podatkowa?

Ulga podatkowa zmniejsza twoje zobowiązanie podatkowe (jest to kwota podatku, który płacisz nie będąc księgowymi). Każdy ma prawo do ulg podatkowych, ale istnieją inne ulgi podatkowe, do których możesz być uprawniony w zależności od osobistych okoliczności, np. Home Carer Credit.

Zwykle ulgi podatkowe są udzielane narastająco (co oznacza, że ​​są udzielane na cały rok). Tak więc, niezależnie od tego, czy zaczynasz pracę w styczniu w pierwszych tygodniach roku podatkowego, czy zaczynasz pracę w lipcu, 7 miesięcy po rozpoczęciu roku podatkowego, nadal będziesz otrzymywać roczne ulgi podatkowe.

Ulgi i odliczenia podatkowe są rozłożone równomiernie w ciągu całego roku. Jeśli pracujesz przez cały rok, Twoje ulgi podatkowe są podzielone na 52 tygodniowe lub 12 miesięcznych równych kwot, w zależności od tego, jak często otrzymujesz czek z wypłatą. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o ulgach podatkowych, przeczytaj nasz przewodnik dotyczący ulg podatkowych.

Skoro mamy to już na uboczu, przejdźmy do prawdziwego pytania…

Co to jest zaświadczenie o uldze podatkowej?

Zaświadczenie o uldze podatkowej zawiera informacje o tym, które ulgi podatkowe są wykorzystywane do obniżenia kwoty podatku, który płacisz. Wskazuje również, czy obecnie jesteś odpowiedzialny lub zwolniony z płacenia składek na powszechną opłatę społeczną (USC).

Zaświadczenie o uldze podatkowej określa również, w jaki sposób są rozdzielane odpowiednie progi podatkowe, jeśli podatki są naliczane wspólnie między Tobą a Twoim współmałżonkiem.

Do czego można wykorzystać moje zaświadczenie o uldze podatkowej?

Jeśli jesteś pracownikiem PAYE, Twój pracodawca będzie wykorzystywał Twoje zaświadczenie o uldze podatkowej.

Cóż, użyją go do obliczenia, ile podatku powinni odliczyć od twoich zarobków w każdym czeku płacowym.

Jeśli Twój pracodawca nie ma dostępu do Twojego zaświadczenia o uldze podatkowej, nie będzie mógł zmniejszyć kwoty podatku, który płacisz, co oznacza, że ​​w końcu przepłacisz podatek.

Jeśli uważasz, że nadpłaciłeś podatek, powinieneś go odzyskać! Mam na myśli, dlaczego pozwalasz rządowi zatrzymać twoje ciężko zarobione dosh?

Taxback.com może pomóc Ci ubiegać się o odszkodowanie, sprawdzimy nawet, do jakich ulg podatkowych możesz mieć prawo … i nie tylko pomagamy pracownikom PAYE, jeśli rozliczasz się z podatkami, które zostały rozliczone samodzielnie, mamy usługę dla to też!

Potrzebujesz pomocy w złożeniu zeznania podatkowego według własnej oceny?

Jak uzyskać zaświadczenie o przyznaniu kredytu podatkowego?

Kiedy dostaniesz pracę po raz pierwszy, będziesz musiał zarejestrować swoją pierwszą pracę na myAccount Urzędu Skarbowego.

Musisz podać dane, w tym numer PPS, adres i informacje o pracodawcy. Revenue będzie wtedy automatycznie przesyłać Ci nowe zaświadczenie o uldze podatkowej każdego roku.

Czy moje zaświadczenie o uldze podatkowej zawiera ulgi podatkowe, do których mam prawo?

Krótko mówiąc, odpowiedź na to pytanie brzmi:nie. Najprawdopodobniej przychody będą obejmować tylko PAYE i osobiste ulgi podatkowe.

Istnieje wiele innych ulg podatkowych w zależności od osobistych okoliczności. Typowe ulgi podatkowe obejmują wydatki medyczne, składki emerytalne i czesne.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, o jakie ulgi podatkowe możesz się ubiegać, sprawdź to lub możesz przeczytać nasz artykuł na temat mniej znanych ulg podatkowych.

Jeśli wszystkie te badania wydają się zbyt dużym wysiłkiem, zawsze możesz skontaktować się z Taxback.com przez bezpłatny telefon, e-mail lub czat na żywo 24/7. Członek naszego zespołu odpowie na wszelkie pytania i pomoże Ci maksymalnie wykorzystać zwrot podatku.

Uwaga:jeśli chcesz, aby ulgi podatkowe zostały dodane lub usunięte z zaświadczenia o uldze podatkowej, musisz złożyć wniosek do Urzędu Skarbowego. Następnie dostarczą nowy, zaktualizowany certyfikat.

Modernizacja PAYE

Od 1 stycznia 2019 roku wprowadzono nowe zmiany do irlandzkiego systemu PAYE. Jest to znane jako modernizacja PAYE. Najważniejszym aspektem jest wprowadzenie RTT lub „raportowania w czasie rzeczywistym. Oznacza to, że pracodawcy muszą zapewnić, że wszystkie płatności i potrącenia są poprawnie obliczane i raportowane w czasie rzeczywistym w ramach procesu płacowego.

Oznacza to dla Ciebie, że nie otrzymasz dokumentu płatności P60 ani P45. Zamiast tego Revenue będzie przechowywać te informacje online, a Ty będziesz mógł je sprawdzać według własnego uznania.

Przyłapanie się na płaceniu podatku ratunkowego będzie mniejszym problemem dla pracowników, ponieważ pracodawca może łatwo uzyskać dostęp do informacji, których potrzebuje, aby temu zapobiec. W rzeczywistości jedyny raz, kiedy zostaniesz złapany z tym brzydkim, starym podatkiem ratunkowym, to:

a) Nie przekazałeś swojego PPS pracodawcy (lub)

b) Jeśli nie jesteś zarejestrowany w PAYE. Pamiętaj, że możesz zarejestrować się w systemie PAYE podczas rejestracji pracy na koncie online Revenue.

Nie wiesz, jakie są Twoje uprawnienia podatkowe?

Jak mogę ubiegać się o ulgi podatkowe PAYE?

Możesz ubiegać się o zwrot podatku za ostatnie 4 lata, co oznacza, że ​​jeśli masz nieodebrane ulgi podatkowe, może Ci przysługiwać duży zwrot podatku. Taxback.com sprawdzi nawet cztery lata wstecz, aby sprawdzić, czy należy Ci się zwrot podatku od kredytów, takich jak np. Zasiłek dla samotnej osoby opiekującej się dziećmi lub ulga podatkowa dla małżonków / partnerów. Sprawdzimy również, czy przysługuje Ci ulga podatkowa z tytułu kosztów leczenia lub remontu domu.

Czy mogę ubiegać się o ulgi podatkowe, jeśli dokonuję samooceny?

Ulgi podatkowe można wykorzystać do obniżenia podatku. Jeśli korzystasz z systemu samooceny, powinieneś wiedzieć, do jakich ulg podatkowych masz prawo.

Przykładem może być ulga podatkowa na podatek dochodowy, która ma zastosowanie do większości osób samozatrudnionych. Możesz również być uprawniony do ubiegania się o ulgę podatkową na wydatki medyczne, ulgę za wynajem pokoju i tak dalej.

Potrzebujesz pomocy w sprawie podatków?

Jeśli potrzebujesz pomocy w uzyskaniu zwrotu pieniędzy, sprawdzimy, czy należy Ci się zwrot pieniędzy! Po prostu napisz do nas e-mail, zadzwoń za darmo lub skorzystaj z naszego czatu na żywo 24/7, aby porozmawiać bezpośrednio z członkiem naszego zespołu.

Jeśli uznamy, że należy Ci się zwrot pieniędzy, podamy Ci bezpłatną prognozę zwrotu, a jeśli zdecydujesz się kontynuować, przelejemy ją bezpośrednio na Twoje konto bankowe! Bułka z masłem!

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy